Infobox

Pište nám na adresu: mail@top09dobruska.cz

Najdete nás na facebooku:

TOP09 Dobruška

Najdete nás i na instagramu:

TOP Dobruška instagram

Náš tip

Připojili jsme se k výzvě.

< návrat zpět

Michal Štefanides

23 let, student Pedagogické fakulty UHK

fotka, Michal Štefanides


Náš lídr Oldřich Bittner každému kandidátovi položil dvě otázky.
Zde jsou Michalovy odpovědi:

Dokončuješ vysokou školu. Téma Tvé diplomky je pro Dobrušku bezesporu záslužné, rozhodl ses odborně zpracovat život výjimečné dobrušské osobnosti – nakladatele Laichtera. Každý z nás Dobrušťáků jeho jméno, díky názvu Laichterovy ulice, denně používá. Nemáme ale vůči jeho osobnosti dluh?

Myslím si s trochou nadsázky, že Dobruška dluží hodně nejen Janu Laichterovi, ale celé jeho rodině. Vždyť Laichterovi přenechali svůj dům městu v dobré víře, že v budoucnu vznikne v domě expozice, která bude připomínat budoucím generacím, co všechno Laichterovi udělali pro republiku, ale i pro Dobrušku. V dnešní době celý dům chátrá a vnitřní prostory jsou v neutěšeném stavu. V budoucím volebním období by bylo na místě, aby se město začalo zajímat o stav této budovy a konečně představilo vizi, jak využije tuto nemovitost. Podle mého názoru by mohla vzniknout ve vnitřních prostorách velká expozice, která by přiblížila celou historii této pro Dobrušku významné rodiny. Dobrušské muzeum má ve svém archivu velké množství materiálů, které by se daly využít. Ale v konečném hledisku leží vše na nás, jestli na tak významné osobnosti zapomeneme, nebo vytvoříme místo, kde si budeme připomínat věci, které tato rodina pro Dobrušku udělala. A že jich nebylo málo.


Co by podle Tebe mohlo pomoci mladým lidem v rozhodnutí, aby po absolvování studií zůstali nebo se vrátili do Dobrušky?

Podle mého přesvědčení se stává stále větším problémem sehnat bydlení pro mladé lidi, a to nejen vysokoškoláky. Na to navazuje další problém, a to najít uplatnění se svým vzděláním ve městě třeba jako je Dobruška. S některými profesními obory, které nejsou zastoupeny na menších městech, vystává problém dojíždění za prací do většího města. S tím přímo souvisí doprava, která musí být kvalitní, aby se člověk dostal rychle do práce. Splní-li se tyto podmínky, pak mladí lidé budou zůstávat na malém městě. Město jako Dobruška může nabídnout mladým lidem mnohé, budou zde mít oproti velkému městu své soukromí, je odsud blíže k přírodě a horám, malé město není tolik zatížené každodenním shonem velkých měst. Myslím si, že základním kamenem, aby na malých městech zůstávali mladí lidé, je vytvořit podmínky pro bydlení a zajistit kvalitní spojovací dopravu do zaměstnání. Pak se budou rádi všichni mladí stěhovat do takových měst, jako je Dobruška.