Infobox

Pište nám na adresu: mail@top09dobruska.cz

Najdete nás na facebooku:

TOP09 Dobruška

Najdete nás i na instagramu:

TOP Dobruška instagram

Náš tip

Připojili jsme se k výzvě.

Bazén

Prvotní úvahy o stavbě krytého bazénu v Dobrušce pocházejí z roku 1968. Autorem projektového úkolu byl doc. Ing. arch. Medek z VUT v Brně. Z jeho dílny pocházejí bazény ve Vysokém Mýtě a Poličce. S výstavbou krytého plaveckého areálu se začalo v roce 1972 a slavnostního otevření se bazén dočkal v květnu r. 1981. Rozpočet k projektovému úkolu činil 4.892.785 Kčs a v rámci akce „Z“ bylo na stavbě bazénu odpracováno několik tisíc brigádnických hodin. Na stavbě se podílela široká veřejnost (včetně studentů zdejších středních škol a zahraničních studentů Univerzity Karlovy). Materiálně na stavbu přispívaly místní podniky. Slavnostního otevření naší „výkladní skříně“ - jak se tehdy s oblibou říkávalo, se v květnu 1981 zúčastnilo mnoho významných osobností a Dobruška se tímto počinem zařadila mezi hrstku měst, která se mohla pochlubit krytým plaveckým areálem! Zajímavostí stavby je její architektura, hloubka bazénové vany (3,90 m) a fakt, že budova byla postavena pro bazén s 5 plaveckými dráhami. V rámci úspor se vybetonovala vana pouze pro 4 plavecké dráhy. Ve východních Čechách se jednalo o třetí krytý bazén. Samotný projekt krytého bazénu už v roce 1972 počítal s navazující venkovní plovárnou („Areál zdraví“), která se realizovala v roce 1993 v omezeném rozsahu oproti původní studii. Původní studie z roku 1973 počítala s „Areálem zdraví“, který se rozprostíral od teplárny přes Trojici směrem k stávající budově krytého bazénu. V roce 1998 se přesně v polovině tehdy zamýšlené studie vybudovala přeložka silnice II/298 (obchvat Dobrušky). Téhož roku se datuje i poslední rozsáhlejší investice do krytého bazénu. V roce 1998 byla současně s modernizací CZT vyměněna otopná soustava a její rozvody. Proběhlo její napojení na řídicí jednotku a v rámci získané dotace byly instalovány solární kolektory na západní stranu areálu.

V současnosti se celý areál nachází ve stavu, kdy je nutné přemýšlet o jeho dalším využití pro příští generace tak, abychom zařízení mohli provozovat dalších několik desítek let, minimalizovali provozní náklady a přilákali do našeho areálu více návštěvníků. V únoru 2018 jsme veřejnosti představili studii možné rekonstrukce jak krytého bazénu, tak venkovního koupaliště. Studie je odvážná, nicméně reflektuje poptávku služeb, které momentálně nemůžeme návštěvníkům nabídnout. Rekonstrukce bude rozfázovaná do několika na sebe navazujících etap a její samotná realizace bude záviset na finančních možnostech města a čerpání dílčích dotací (snížení energetické náročnosti budov, apod.). Ve fázi studie je též areál „Klídek“, který plynule navazuje na venkovní koupaliště a je situován do prostoru mezi koupalištěm a teplárnou. V reálných úvahách je vybudování menšího autokempu, který by do „Klídku“ krásně zapadal. Jsme si vědomi té skutečnosti, že je Dobruška přirozeným spádovým centrem s možností výletů po zdejších krásných památkách. Autokempem nabídneme turistovi solidní zázemí s možností regenerace ve zdejším plaveckém areálu a zároveň nástupní bod pro výlety do Orlických hor, Nového Města nad Metují, Náchoda, Rychnova nad Kněžnou, Potštejna, Opočna apod. Vize je to odvážná, nicméně příklady z praxe nám ukazují, že je reálná.

Zdejší areál si zaslouží, abychom navázali na naše předky a pokračovali v rozvoji plaveckého areálu tak, abychom mohli být opět výkladní skříní Dobrušky.

Robert Franc, vedoucí bazénu a kandidát č. 4 do zastupitelstva za TOP 09